АКТУАЛЬНЕ

Який порядок ліквідації фізичної особи – підприємця?

Відповідно до ст. 51 Цивільного Кодексу України, До підприємницької діяльності фізичних осіб застосовуються нормативно-правові акти, що регулюють підприємницьку діяльність юридичних осіб, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин.


Процедура припинення фізичної особи – підприємця проводиться в наступному порядку:

1. направляємо заяву до Єдиного державного реєстру про припинення підприємницької діяльності online (через портал Дія), offline через реєстраторів;


Відповідно до ст. 609 Цивільного Кодексу України, Зобов'язання припиняється ліквідацією юридичної особи (боржника або кредитора), крім випадків, коли законом або іншими нормативно-правовими актами виконання зобов'язання ліквідованої юридичної особи покладається на іншу юридичну особу, зокрема за зобов'язаннями про відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю.


Отже, після внесення до реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців інформації про перебування фізичної особи підприємця в стані припинення та оприлюднення її на сайті Міністерства юстиції, його підприємницька діяльність припиняється:

- звільняються всі наймані працівники (підстава п. 1 ч. 1 ст. 40 КЗпП України);

- припиняється господарська діяльність ФОП, всі договірні зобовязання з контрагентами, в яких підприємець виступає боржником або кредитором, припиняються;


2. направляємо ліквідаційні звіти до ДПІ про зняття з обліку як платника податків (в тому числі з ЄСВ), обрахувати податки та сплатити їх включно по місяць зняття з обліку.


3. зняття платника ЄСВ з обліку відбувається тільки після проведення перевірки щодо правильності нарахування та сплати ЄСВ для фізичних осіб – підприємців, які перебували на спрощеній системі оподаткування.

Перевірка призначається згідно графіку ДПІ, і може бути призначена через певний час, для прискорення – направити заяву до ДПІ про проведення податковим органом перевірки (аудиту) правильності та повноти нарахування та сплати ЄСВ цією особою - підприємцем.

Строків давності по ЄСВ не існує, тому перевірка проводиться за весь період його діяльності: в разі реєстрації ФОП до 01.01.2011 р. цей період перевірятимуть в ПФУ, після цієї дати в ДПІ


4. Після зняття з обліку в органах ДПІ, та за відсутності заборгованості із податків державний реєстратор вносить до ЄДР запис про припинення діяльності ФОП.

ЛІКВІДАЦІЯ ТОВ ТА СКАСУВАННЯ РЕЄСТРАЦІЇ ФОП
Made on
Tilda